Taking too long? Close loading screen.
به وبسایت مرکز تخصصی طب کار ایمن طب اروند خوش آمدید

آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان

آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون

آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادن از آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت این دانشکده خبر داد.

به گزارش خبرنگار وب‌دا از آبادان، دکتر شکراله سلمان‎‌زاده در نشست خبری برگزار شده با مضمون بسیج ملی کنترل فشار خون در جمع اهالی رسانه با اشاره به آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار داشت: در حال حاضر نزدیک به ۸۰ درصد بیماری‌ها در کشور بیماری‌های غیرواگیر هستند و برخلاف ۳دهه قبل که بیماری‌های واگیر یکی از علل اصلی مرگ و میر بودند، به خاطر اتفاقات بسیار خوب در حوزه سلامت بعضی از این بیماری‌ها حتی دیگر وجود ندارند.

 

وی اضافه کرد: در این سال‌ها با افزایش امید به زندگی مواجه هستیم و با بالا رفتن طول عمر افراد، با افزایش ابتلا به بیمار‌های غیرواگیر روبرو شدیم و تغییر در سیمای بیماری‌های ایجاد شده است.

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان امروزه عللی همچون سکته‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و حوادث ترافیکی را از دلایل اصلی مرگ و میر اعلام کرد و گفت: ماموریت ما نیز عوض شده است و باید تمرکز بیشتری روی بیماری‌های غیرواگیر داشته باشیم. اگر فردی به این بیماری‌ها مبتلا شد نیاز به مراقبت مادام‌العمر دارد.

 

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های اصلی تغییر سیمای بیماری‌ها تغییر سبک زندگی است، عنوان کرد: کاهش تحرک بدنی، تغذیه نادرست، افزایش مصرف نمک و مصرف سیگار و الکل ۴عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر هستند که باید آنها را کنترل کنیم و در این مسیر بهترین راه افزایش دانش سلامت مردم و ترویج خودمراقبتی است.

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان ادامه داد: فشار خون نقش موثری را در ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر ایفا می‌کند، در این بین مصرف نمک زیاد یکی از علت‌های اصلی مبتلا شدن به فشار خون است. حد مصرف نمک ۵ گرم در روز است که این مصرف در کشور ما ۱۲ گرم در ۲۴ ساعت است و باید کاری کنیم که این میزان اضافه از سفره‌ها حذف شود.

 

وی فشار خون را قاتل خاموش تعریف کرد و افزود: بیش از ۵۰ درصد از افرادی که فشار خون دارند از بیماری خود باخبر نیستند و لازم است افراد ۲ تا ۳ بار در سال فشار خون خود را اندازه بگیرند.

 

دکتر سلمان‌زاده خاطرنشان کرد: بنظر می‌رسد در محدوده فعالیت ما از هر ۴ نفر یک نفر مبتلا به فشار خون باشد که چیزی که کشف کردیم آمار کمتری را نشان می‌دهد. در این بسیج ملی فشار خون همه افراد بالای ۳۰سال، بیماران کلیوی و مادران باردار گرفته می‌شود تا افراد مبتلا به این معضل شناسایی و درمان به موقع شوند.

 

وی تصریح کرد: از امروز تمام مرکز بهداشتی، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت موظف هستند تا فشار خون گروه هدف بسیج ملی یادشده را بگیرند و در سامانه کشوری ثبت کنند و از ۱۷خرداد نیز در سطح شهر کیوسک‌های سلامت و اتوبوس سلامت این خدمت را به صورت رایگان ارائه می‌دهند و این طرح تا ۱۵تیرماه ادامه خواهد داشت.

 

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان یکی دیگر از راه‌های مشخص شدن فشار خون افراد قرارگرفته در طرح را خوداظهاری از طریق ثبت در سامانه اینترنتی http://salamat.gov.ir برشمرد و عنوان کرد: در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان حدود ۲۶۰هزار نفر را برای این بسیج ملی پوشش می‌دهیم و امیدواریم که به یاری همکاران و همت اهالی محترم رسانه غول بیماری‌های غیرواگیر را نیز به زانو دربیاوریم.

 

۰ ۰ رأی
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 Comments
بازخوردها
مشاهده همه دیدگاهها