Taking too long? Close loading screen.
به وبسایت مرکز تخصصی طب کار ایمن طب اروند خوش آمدید

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران

منطقه خوزستان در یک نگـاه
پس از کشف مخازن نفتی مسجدسلیمان و به منظور انتقال نفت خام به پالایشگاه آبادان در سال ۱۲۸۹ نخستین خط لوله احداث گردید . با گسترش صنایع نفت بمرور بر تعداد خطوط لوله افزوده گشت تا آنکه در سال ۱۳۳۵ نخستین خط لوله سراسری به طول ۵۰۰ کیلومتر از اهواز تا ازنا احداث شد که یکسال بعد تا ، ری ادامه یافت .
برای انتقال مواد نفتی هم چندین تلمبه خانه در مسیر ساخته شد که با توجه به این امر نیاز به ایجاد تشکیلاتی برای حفظ و نگهداری از خطوط لوله و مراکز انتقال نفت پدید آمد که در این راستا در سال ۱۳۳۵ اولین منطقه خطوط لوله نفت ایران در اهواز شکل گرفت .
در حال حاضر حوزه عملیاتی منطقه خوزستان، گستره وسیعی از استان خوزستان را در بر می گیرد به گونه ای که در جنوب استان  از آبادان تا ماهشهر و در شمال تا پل زال و محدوده منطقه لرستان واقع شده است این منطقه دارای ۱۳۰۰ کیلومتر خطوط لوله ۱۰  تا ۳۰  اینچ و ۱۱مرکز انتقال نفت و تأسیسات  به اضافه ناحیه فنی آبادان می باشد که روزانه ۰۰۰/ ۱۰۰/ ۱  بشکه مواد نفتی را انتقال می دهد .
مراکز انتقال نفت و تاسیسات تابعه منطقه خوزستان بشرح ذیل می باشند :
مرکز انتقال نفت شهید یوسف زاده باغبان (بیدرویه)
مرکز انتقال نفت شهید زنگنه (سبزآب)
مرکز انتقال نفت شهید شمعونی (عبدالخان)
مرکز انتقال نفت شهید عقیلی دهنوی (نظامیه)
مرکز انتقال نفت شهید چمران
مرکز انتقال نفت شهید لرستانی
مرکز انتقال نفت سیدی آبادان
مرکز انتقال نفت شهید علیان (خوردورق)
مرکز انتقال نفت شهید ساکی (مایل ۴۰)
مرکز انتقال نفت امین باوی
تاسیسات اندیمشک

 

ارتباطات و فن آوری اطلاعات
حوزه معاونت ارتباطات و فن آوری اطلاعات (ICT) منطقه خوزستان با بهره بردن از ۲۵ ایستگاه مایکرویو دیجیتال مادر، شبکه توزیع یافته مراکز تلفن تمام IP ، شبکه ۴۰۰ کیلومتری کابل نوری در استان و پوشش مستقیم رادیوترانک دیجیتال و نیز شبکه گسترده LAN ها و WAN اختصاصی خود در سطح استان خوزستان وظیفه انتقال داده های صوتی، تصویری، دیتا در قالب سرویس هایی مانند مکالمات تلفنی، ویدئو کنفرانس ، پزشکی از راه دور، آموزش از راه دور، اتوماسیون اداری، اسکادا و… را برای شرکت متبوع خود و نیز برخی دیگر شرکت های معظم نفتی مانند مناطق نفت خیز جنوب، حفاری، گاز، برخی پتروشیمی ها، پالایشگاه آبادان، بهداری بهداشت و…  بعضی شرکت های غیرنفتی مانند توانیر و شرکت مخابرات را به عهده دارد .

 

طول مسیر خطوط لوله منطقه خوزستان
طول خطوط انتقال فرآورده نفتی ۱۰۰۰ کیلومتر شامل لوله هایی به قطرهای ۶ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۶ و ۲۶ اینچ.
طول خطوط انتقال نفت  خام : ۳۰۰ کیلومتر شامل خطوط به قطرهای  ۲۴، ۲۶ ،۳۰  اینچ.
 ناحیه فنی آبادان
ناحیه آبادان در سال ۱۳۷۲  بمنظور تسریع در امر پیشگیری، نگهداری و تعمیرات خطوط لوله و مراکز انتقال نفت تابعه و جلوگیری از مصرف انرژی (ایاب و ذهاب کارکنان و مصرف سوخت خودروها و غیره ) در شهرستان آبادان تشکیل گردید.

 

حوزه فعالیت
مراکز انتقال نفت شهید لرستانی ، سیدی آبادان، شهید علیان (خوردورق)، شهید ساکی (مایل۴۰) و مرکز انتقال نفت امین باوی ، تاسیسات نیروگاهی آبادان و خرمشهر و خطوط لوله۲۶ اینچ (نفتکوره) ، ۱۶ اینچ ( ORD) ، ۱۶ اینچ(فرآورده)، ۲۴ اینچ(نفت خام ) ۱۶ و۱۲ اینچ حدفاصل آبادان /ماهشهر و آبادان / دارخوین را بر عهده دارد . جمع طول کنونی ۵۳۰ کیلومتر انشعاب بطول ۴۰۰ متر ۸ اینچ نیروگاه آبادان و انشعاب ۱۲ اینچ  بطول ۸ کیلومتر نیروگاه خرمشهر . این ناحیه با در اختیار داشتن نیروهای متخصص و کارآمد متشکل در واحدهای تعمیرات خط ، مکانیک ، ابزاردقیق و کنترل ، برق ، تعمیرات عمومی ، مهندسی خوردگی فلزات و خدمات ترابری نسبت به پشتیبانی و نگهداری از خطوط لوله و تجهیزات اقدام نموده و با برنامه ریزی های پیشگیرانه علاوه بر تعمیرات، توسعه و به روز رسانی تجهیزات موجود را نیز بر عهده دارد .

 

نگهداری و تعمیرات
 عملیات انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی توسط توربو پمپ های گازی شامل انواع EGT , SGT100 (تایفون Typhoon) روستون از انواع:TB5000 , TB4000,TA1750 انواع توربین های سولار و IR و همچنین الکتروپمپ های قدرتمند انجام می شود. در این راستا کارشناسان منطقه خوزستان توان و دانش تعمیر و نگهداری و تعمیرات اساسی انواع توربین ها و الکتروپمپ ها را دارا می باشند از آن جمله می توان به نصب ، راه اندازی ، نگهداری و تعمیرات انواع توربین زیمنسEGT  و  SGT100اشاره کرد . کلیه توربو پمپ های منطقه خوزستان با سوخت گاز کار می کنند و در مواقع ضروری با سوخت مایع که این امر باعث کاهش مصرف سوخت مایع ، جلوگیری از آلودگی هوا و محیط زیست و همچنین افزایش طول عمر تجهیزات مرتبط شده است . در راستای نوسازی و بازسازی مراکز انتقال نفت و رفع صدمات ناشی از جنگ تحمیلی کلیه تجهیزات برقی ، پنل های کنترل و منابع تأمین توان مصرفی آنها نوسازی شده بطوریکه هم اکنون کلیه مراکز انتقال نفت مجهز به سیستم های کنترل پیشرفته PLC و … می باشند .

 

پایداری خطوط لوله
خطوط لوله و تأسیسات منطقه خوزستان در جریان جنگ تحمیلی، شرایط خاص آب و هوایی و قدمت بالای لوله ها آسیب های زیادی متحمل شدند که با همت کارشناسان و کارکنان متعهد و متخصص بارها مورد بازسازی و بهسازی قرار گرفته است بطوریکه اکثر خطوط لوله تقویت ، تعویض و یا در حال جایگزینی هستند که این امر موجب افزایش پایداری و ایمنی خطوط لوله موجود شده و ان شاا… این روند ادامه خواهد یافت .همگام با وظیفه خطیر انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی ، حفظ و نگهداری خطوط لوله از اولویتهای کاری این منطقه می باشد و بر همین اساس برای پیشگیری از خوردگی علاوه بر بهره گیری از ۴۶ ایستگاه حفاظت کاتدی ، اقداماتی از جمله بازرسی وضعیت پوشش با تکنولوژی روز ( C-Scan ، PCM و …) و تعویض پوشش انجام می شود . پیگرانی تمیز کننده و تزریق مواد بازدارنده جهت جلوگیری از خوردگی داخلی از دیگر اقدامات اساسی می باشد .جهت شناسایی خوردگی ها و نقاط ضعف لوله از پیگرانی هوشمند و کوپن گذاری استفاده می شود تا پس از پایش نتایج پیگرانی و در صورت لزوم کارهای تقویت و ایمن سازی خطوط انتقال در دستور کار قرار گیرد. بازسازی بسترهای آندی ، پایش وضعیت حفاظت کاتدی به کمک تست پوینت های مسیر خطوط و پیاده سازی استانداردهای مربوطه از دیگر اقداماتی است که برای حفظ و نگهداری خطوط لوله بکار می رود .

 

دریافت گواهینامه های بین المللی 
با توجه به اقدامات صورت گرفته و پیگیری های مستمر ، منطقه خوزستان توانسته است گواهینامه های معتبر بین المللی شامل سیستم مدیریت کیفیت (ISO 9001-2008)  سیستم مدیریت محیط زیست (ISO 14001-2004) سیستم مدیریت بهداشت و محیط زیست (OHSAS 18001-2007)  و سیستم مدیریت یکپارچه (I.M.S) را کسب نماید .این منطقه دارای بیش از ۴۴۶ نفر کارکنان رسمی و بیش از ۵۶۶ نفر نیروهای پیمانکاری و قرارداد مدت موقت   و مدت معین می باشد .

 

آدرس و تماس
دفتر مرکزی: تهران، خیابان سپهبد قرنی نرسیده به سپند شماره ۱۸۸
تلفن: ۰۲۱۶۱۶۳۰۳۸۹
پیامک شرکت: ۲۰۰۰۶۱۵۱
پست الکترونیک: publicrelationnews@gmail.com  و  news@ioptc.ir
کد پستی: ۹۵۹۱۳-۱۵۹۸۹
وبسایت: http://www.ioptc.ir
۰ ۰ رأی
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 Comments
بازخوردها
مشاهده همه دیدگاهها