Taking too long? Close loading screen.
به وبسایت مرکز تخصصی طب کار ایمن طب اروند خوش آمدید

نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر

درباره تولید نیروی جنوب غرب صبا

شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا در سال ۱۳۸۹ با هدف تمرکز در اداره نیروگاه های واقع در منطقه جنوب غرب کشور متعلق به گروه صبا تشکیل گردید . هدف از تأسیس این شرکت تولدی انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های واقع در بخش جنوب غرب کشور است . در حال حاضر این شرکت با هدف اداره تخصصی نیروگاه های تحت پوشش خود ، بهینه سازی نیروگاه های موجود و توسعه و احداث نیروگاه های جدید در منطقه فعالیت می نماید. علاوه بر این نظارت مستمر بر عملکرد بهینه نیروگاه های تحت پوشش یکی از رسالتهای مهم این شرکت بوده و به لطف خداوند متعال و بهره مندی از مجموعه کامل شرکت های بهره برداری و تعمیرات در گروه صبا توانسته به یکی از مهمترین شرکت های خصوصی در حوزه تولید و بهره برداری از نیروگاه های برق فعالیت نماید .اصلی ترین نیروگاه های تحت پوشش این شرکت نیروگاه شهید مدحج (زرگان اهواز ) به ظرفیت ۴۱۶ مگاوات است که به عنوان اولین نیروگاه خریداری شده از دولت ، آغاز گر مسیر بزرگ خصوصی سازی در صنعت برق کشور به حساب می آید . علاوه بر این نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر در منطقه آزاد اروند نیز توسط این شرکت احداث شده که تا کنون با راه اندازی ۶ واحد گازی آن نزدیک به هزار مگاوات بر تولید و شبکه سراسری کشور ارسال می نماید.

 

تاریخچه نیروگاه خرمشهر

نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر در استان خوزستان و در منطقه آزاد اروند خرمشهر قرار دارد.  فاز اول این پروژه شامل ۴ واحد توربین گازی به مجموع ظرفیت ۶۴۸ مگاوات در خردادماه سال ۱۳۸۶ آغاز گردید . اصلی ترین اهداف احداث این نیروگاه ، تأمین برق استان خوزستان و منطقه صنعتی خرمشهر و همچنین امکان صادرات برق به کشور عراق بوده است.

 

کسب رکورد کوتاه ترین زمان احداث
پروژه به سرعت پیش رفت و به لطف خداوند واحد اول نیروگاه در اسفند ماه ۱۳۸۷ وارد مدارشد. .به طور معمول مدت زمان راه اندازی برای یک واحد گازی ۲۴ ماه در نظر گرفته می شود، ولی باوجود  پاکسازی زمین از ادوات جنگی و شمع کوبی در مقایسه با سایر پروژه ها،‌ سنکرون واحد اول در مدت ۲۱ ماه رکوردی بی نظیر در تاریخ صنعت برق کشور رقم زد.

 

افزودن دو واحد گازی دیگر
باتوجه به نیاز شدید خوزستان به نعمت برق ، شرکت اقدام به افزودن  دو واحد گازی دیگر به ظرفیت هرکدام ۱۶۲ مگاوات گرفت و بدین ترتیب مجموع ظرفیت ۶ واحد گازی نیروگاه خرمشهر به ۹۷۲ مگاوات ارتقاء یافت . در کنار نیروگاه نیز با هدف صیانت از محیط زیست پروژه جنگل کاری آغاز گردید .نیروگاه خرمشهر نقش اساسی در تأمین برق جنوب کشورایفا می کند.

 

برنامه توسعه نیروگاه
این شرکت در نظر دارد واحدهای گازی نیروگاه خرمشهر را به سه بلوک سیکل ترکیبی تبدیل کند . در این پروژه سه واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی به نیروگاه اضافه شده و در پایان بهره برداری ظرفیت نیروگاه را به حدود ۱۵۰۰ مگاوات افزایش خواهد داد . بدین ترتیب ضمن ارتقاء ظرفیت ، میزان بهره وری نیروگاه به میزان چشمگیری افزایش می یابد.

 

مزیت نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر
قرار گیری نیروگاه خرمشهر در منطقه آزاد اروند باتوجه به نیاز روز افزون صنایع به انرژی برق ، به خصوص در خطه گرم خوزستان ، یکی از اصلی ترین مزایای نیروگاه به حساب می آید.

 

زیربنای توسعه منطقه
وجود ظرفیت تولید برق قابل اتکا نیروگاه خرمشهر باتوجه به برنامه توسعه منطقه آزاد اروند و پروژه های متعدد احداث صنایع جدید در آن منطقه  نقش بسیار حیاتی در رونق و افزایش سرمایه گذاری در آن خواهد داشت.

 

ظرفیت صادراتی
در حال حاضر بخشی از ظرفیت در حال تولید نیروگاه خرمشهر توسط وزارت نیرو به کشور عراق صادر می گردد . این شرکت در نظر دارد براساس مجوز صادراتی اخذ شده نسبت به صادرات مستقیم برق به عراق اقدام نماید.

 

آدرس:
ایران ، منطقه آزاد تجاری اروند، خرمشهر، جاده امام صادق (ع)، سایت صنعتی، نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر
تلفن : ۵۳۵۸۳۲۸۹-۰۶۱
نمابر : ۸۹۷۷۹۸۵۱-۰۲۱
کد پستی :  ۶۴۳۸۱۹۳۴۸۱
صندوق پستی : ۶۴۱۵۵۷۹۹
وبسایت: http://www.sabaswg.ir
۰ ۰ رأی
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 Comments
بازخوردها
مشاهده همه دیدگاهها