Taking too long? Close loading screen.
به وبسایت مرکز تخصصی طب کار ایمن طب اروند خوش آمدید

پالایشگاه نفت آبادان

پالایشگاه نفت آبادان

پس از پیدایش نفت خام در سال ۱۲۸۷ شمسی(۱۹۰۹ میلادی) در نواحی مسجد سلیمان جزیره آبادان به دلیل نزدیکی به مناطق نفتخیز ، قرار گرفتن در میان رودخانه های اروند و بهمنشیر ، در فاصله ۷۱ کیلومتری خلیج فارس و قابل دسترسی به آبهای آزاد دنیا انتخاب گردید. به همین منظور اولین کلنگ احداث پالایشگاه در سال ۱۲۸۷ شمسی(۱۹۱۰ میلادی) به زمین زده شد و پالایشگاه نفت آبادان در سال ۱۲۹۱ (۱۹۱۲ میلادی) با ۲۵۰۰ بشکه در روز بعنوان اولین تصفیه خانه نفت کشور آغاز به کار نمود.

 

در سالهای جنگ بین المللی اول پالایشگاه نفت آبادان به منظور دستیابی بیشتر به تهیه سوخت برای کشتیهای جنگی ، گسترش بیشتری یافت. توسعه پالایشگاه نفت آبادان از سال ۱۳۱۲ شمسی(۱۹۳۲ میلادی) با لغو قرارداد موجود ANGELO IRANIAN و عقد قرارداد جدید نفتی شتاب بیشتری گرفت ، نقطه عطف در قرارداد جدید این بود که پیش بینی های لازم برای تعلیم و آماده نمودن ایرانیان برای جانشینی خارجیها بشود ، به همین منظور پایه های دانشکده نفت آبادان نیز ریخته شد . این دانشکده در سال ۱۳۱۸ شمسی دائر و در سال ۱۳۱۹ شمسی افتتاح گردید.

 

در جنگ بین الملل دوم ، بعداز آنکه متفقین نفت و پالایشگاه برمه را از دست دادند توجه بیشتری به گسترش پالایشگاه آبادان شد . آبادان بزرگترین پالایشگاه دنیا گردید به دلیل تهیه و تحویل بنزین هواپیما در زمان جنگ به مقدار ۲۵۰۰۰ بشکه در روز شهرت جهانی یافت بطوریکه تهیه بنزین هواپیمای جنگی متفقین از پالایشگاه آبادان سهم بسزایی در پیروزی آنان داشت.

 

با ملی شدن صنعت نفت در سال ۱۳۲۹ و خروج خارجیها در سال ۱۳۳۰ تأمین فرآورده های نفتی برای مصارف داخلی ، نگهداری و محافظت صنعتی از این پالایشگاه عظیم بعهده کارکنان شاغل در آن زمان سپرده شد.

 

در سال ۱۳۳۳ شمسی(۱۹۵۴ میلادی) قراردادی با کنسرسیوم بین المللی نفت امضاء شد. طبق این قرارداد بار دیگر فرآورده های پالایشگاه آبادان تا میزان ۳۰۰۰۰۰ بشکه در روز روانه بازارهای بین المللی گردید، در دوران این قرارداد دستگاه های کوچک و قدیمی برداشته و بجای آنها دستگاههای بزرگتر نوسازی و به ظرفیت آنها اضافه گردید.

 

در دوره قرارداد طرح معروف چم که در اثر اجرای آن ، صادرات نفت خام در جزیره خارک متمرکز گردید و در نتیجه بندر ماهشهر که بندر صادراتی نفت خام بود تحویل پالایشگاه آبادان شد و پس از نوسازی تبدیل به بندر صادراتی فرآورده های نفتی پالایشگاه آبادان گردید . طرح فوق در سال ۱۳۴۶ شمسی( ۱۹۶۷ میلادی) افتتاح و بلافاصله مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

در مرداد ماه ۱۳۵۲ شمسی (۳۱ ژوئیه ۱۹۷۳) با توشیح قانون حاکمیت ایران برمنابع نفتی، اداره و کنترل پالایشگاه آبادان مستقیماً تحت نظر شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.
پس از اداره و کنترل پالایشگاه توسط شرکت ملی نفت ایران، طرح توسعه پالایشگاه آبادان از ظرفیت روزانه ۴۶۰۰۰۰ بشکه در روز به ۶۰۰۰۰۰ بشکه در روز ارائه و بلافاصله مورد تصویب و کارهای طراحی و ساختمانی این پروژه در خرداد ماه ۱۳۵۶ شمسی به تمام رسید و از شهریور ۱۳۵۶ مورد بهره برداری قرار گرفت و پالایشگاه آبادان با این گسترش مجدداً مقام جهانی خود را بدست آورده و بزرگترین پالایشگاه جهان شد.

 

صبحگاه سی و یکم شهریور ۱۳۵۹ زمانیکه کارکنان برای انجام فعالیتهای روزمره خویش عازم پالایشگاه بودند یکباره ناله شوم استکبار از حلقوم خمپاره و توپ و تانک صدا میان برخاست و پالایشگاه آماج تیرهای کین مزدوران بعثی قرار گرفت تا فصل جدیدی از تلاش و ایثار کارکنان در طول سالهای دفاع مقدس ورق بخورد.

 

کارکنان پالایشگاه نفت آبادان با تشکیل ستادهای اضطراری و تلاش شبانه روزی خود توانستند دستگاههای متعدد پالایشگاه را از مواد نفتی تخلیه و با پدافند غیرعامل، با وجود وارد آمدن خسارات جدید به تأسیسات، حافظ بسیاری از واحدها و دستگاهها باشند بطوریکه با شهامت وصف ناپذیر و تقدیم تعداد ۲۴۴ شهید موفق شدند چندین میلیارد دلار وسایل و قطعات اختصاصی و محبوس در پالایشگاه را به محلهای امن منتقل کنند.

 

پالایشگاه نفت آبادان پیش از جنگ تحمیلی دارای چهار دستگاه تقطیر هریک به ظرفیت تقریبی ۰۰۰ر۱۰۰ بشکه در روز، یک واحد تقطیر با ظرفیت ۱۳۰هزار بشکه در روز، تعدادی زیادی واحدهای تولیدی و پالایشی فرآورده متنوع و نیز ۸۵۰ مخزن ذخیره مواد نفتی بوده که در دوران جنگ بسیاری از واحد ها تخریب شدند وپس از پذیرش قطعنامه ،فاز یک پالایشگاه با ظرفیت ۱۳۰هزار بشکه در روز بازسازی و در ۱۲ فروردین ماه ۱۳۶۸ واحد تقطیر ۸۵ بدست مبارک مقام معظم رهبری در زمان تصدی ریاست جمهوری افتتاح و در مدار تولید قرار گرفت.

 

بدنبال راه اندازی فاز اول، دیگر دستگاههای پالایشگاه از جمله واحدهای تقطیر۷۰، ۸۰،۷۵ واحدهای تقطیر درخلاء ۶۰ و ۵۵ ،تبدیل کاتالیستی ، تفکیک گاز ، کت کراکر ، تهیه حلال و کارخانه روغن سازی با تلاش و کوشش شبانه روزی کارکنان پالایشگاه و بهره گیری از کارکنان دیگر پالایشگاهها بدون نیاز به افراد بیگانه در مدار تولید قرار گرفت بطوریکه هم اکنون با ظرفیت ۴۰۰ هزار بشکه در روز این فرآورده ها را تولید می کند: ۱- گاز مایع ۲-بنزین موتور ۳-نفت سفید ۴-نفت گاز ۵- سوخت جت ۶- نفت کوره ۷- انواع روغن موتور پایه ۸- انواع قیر ۹- انواع حلالهای نفتی ۱۰- گوگرد ۱۱- نفتای(خوراک آروماتیک پتروشیمی بندرامام) ۱۲- گاز(خوراک پتروشیمی آبادان )

 

طرح توسعه پالایشگاه آبادن شامل سه فازمی باشد:
در فاز اول طرح توسعه ظرفیت واحد تقطیر ۸۵از ۱۳۰به ۱۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و واحد تقطیر درخلاء ۲۰۰ باظرفیت ۷۰ هزاربشکه در روز و واحد کاهش گرانروی با ظرفیت ۲۵ هزار بشکه در روز جهت کاهش نفت کوره و تأمین خوراک واحد کت کراکر از سال ۱۳۸۴ مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

در فاز دوم، طرح تثبیت ظرفیت فعلی وارتقاء کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه مدنظر قرارگرفت در این پروژه واحدهای تقطیر در اتمسفر و خلاء و واحدهای تصفیه بنزین، نفت سفید ،نفت گاز ، گوگرد سازی، احداث مجتمع کت کراکر دوم، افزایش بنزین و سایر واحدهای جانبی احداث می شود این پروژه توسط شرکت ملی مهندسی ساختمان پالایش و پخش در حال پیگیری است.

 

فاز سوم، احداث مجتمع کت کراکر و الکیلاسیون ، ایزومراسیون بوتان و نوسازی واحد اسید را شامل می شود که هدف از این پروژه تولید بیشتر بنزین و کاهش نفت کوره می باشد. میزان تولید بنزین پس از اجرای این پروژه ۶ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد.

 

در طرحهای توسعه آتی توجه به مسائل زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردارمی باشد. انواع مختلف فیلترها و اسکرابرها جهت جلوگیری از آلودگی هوا، تصفیه پساب صنعتی و سیستم مدار بسته آب خنک کننده ها استفاده خواهد شد، با توجه به اینکه این واحدها از تکنولوژی جدید برخوردار می باشند میزان ضایعات انرژی به حداقل خواهد رسید ، با احداث و فعالیت واحد تصفیه پساب صنعتی نیز مشکل آلودگی آب اروندرود کاملاً بر طرف خواهد شد.

 

آدرس: ایران، آبادان، بریم، شرکت پالایش نفت آبادان
مرکز تلفن: ۵۳۲۲۸۰۸۰-۰۶۱
تلفن روابط عمومی: ۵۳۲۲۵۱۷۴-۵۳۱۸۲۲۴۷-۰۶۱
کدپستی: ۶۳۱۶۹۱۵۶۵۱
پست الکترونیک:info@abadan-ref.ir
وبسایت: http://www.abadan-ref.ir
۰ ۰ رأی
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 Comments
بازخوردها
مشاهده همه دیدگاهها